Suchy lód - ZASTOSOWANIA

Suchy lód ma szereg różnorodnych zastosowań. Poniżej zajmiemy się tymi najczęściej występującymi. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani jak konkretnie substancja ta może Wam być pomocna, napiszcie do nas.

Kiedy mówimy o suchym lodzie, większość z nas ma na myśli ciało stałe o bardzo niskiej temperaturze, które jest na przykład używane do chłodzenia napojów. Mało kto wie, że suchy lód jest niezbędny w szerszym spectrum zastosowań.

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY I CATERING

Suchy lód jest niezbędny dla osób pracujących przy żywności oraz firm ją produkujących. Stosowany jest do:

  • produkcji żywności (schładzanie komponentów spożywczych podczas procesu produkcji, schładzanie mięsa na masarniach oraz w zakładach przeróbczych, szybkie zamrażanie)
  • magazynowania żywności (schładzanie powierzchni magazynowej, przechowywanie wyrobów spożywczych w suchym lodzie)
  • w transporcie (również w profesjonalnych usługach cateringowych).

Oprócz tego jest niezbędny w innych branżach spożywczych, jak na przykład w winiarstwie do schładzania  winogron w procesie produkcji wina oraz do zabezpieczania przed utlenieniem pozbawionych już pestek owoców.

UŻYCIE PRZY PRODUKCJI ŻYWNOSCI

Przygotowanie dużej ilości żywności obejmuje także chłodzenie półproduktów, szczególnie w przypadku dużych objętości. Jeśli zaniedba się etap chłodzenia, może dojść do utraty przydatności surowca (na przykład przy oddzialeniu i mieleniu mięsa). Chłodzenie jest ważne również w piekarniach przy zagniataniu ciasta. Zastosowanie suchego lodu przy tych czynnościach gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dodatkowo jest to procedura, która jest całkowicie bezpieczna pod względem higienicznym.

MAGAZYNOWANIE ŻYWNOŚCI

Magazynowanie żywności chłodzonej i mrożonej, jest kluczowym zagadnieniem nie tylko w procesie produkcji, w hurtowniach, hotelach i restauracjach, ale również dla personelu przygotowującego dania w pociągach i samolotach. Zastosowanie suchego lodu, do takich celów, jest bardzo korzystne, ponieważ suchy lód nie roztapia się (nie ma więc ryzyka rozmoczenia i zniszczenia towaru) oraz zapobiega namnażaniu się bakterii.

transport żywności w suchym lodzie

Suchy lód bardzo często używany jest do transportu wyrobów spożywczych, zwłaszcza w branży mięsnej, piekarskiej, mlecznej, czy dystrybucyjnej. Z powodzeniem korzysta z niego wiele firm logistycznych świadczących usługi transportowe produktów spożywczych. Dzięki jego właściwościom towar dociera do odbiorcy w kontrolowanej temperaturze, niezmiennej jakości i świeżości. Zapobiega również namnażaniu się bakterii. Jest szczególnie istotny w okresie letnim, kiedy zewnętrzne wysokie temperatury powietrza nie pozwalają agregatom chłodniczym na stabilne utrzymanie temperatury wewnątrz samochodu dostawczego.

WINIARSTWO

Suchy lód jest z powodzeniem stosowany przy przetwórstwie niektórych gatunków białego wina. Pomaga on w zatrzymaniu przegrzewania się winogron, co zabezpiecza je przed utlenianiem i rozpoczęciem przedwczesnej fermentacji.

TRANSPORT materiału biologicznego i farmaceutycznego WYMAGAJĄCego NISKICH TEMPERATUR

Jeżeli pracujesz w branży naukowej lub w przemyśle farmaceutycznym, z pewnością znalazłeś się w sytuacji, kiedy należy wysłać jakieś próbki. Często jest to materiał biologiczny lub substancja chemiczna, która musi być przechowywana w określonej i kontrolowanej temperaturze, w przeciwnym wypadku dojdzie do jej zniszczenia. Takie przesyłki są z reguły pakowane do pudełek styropianowych, wyłożonych suchym lodem lub styroboxów w których pod wieko wkłada się plaster suchego lodu. Wprawdzie suchy lód stopniowo sublimuje, ale wymagana temperatura w pojemniku utrzymuje się od kilku godzin do nawet około 2-3 dni. Utrzymanie temperatury kontrolowanej wymaga kalkulacji ilości suchego lodu dostosowanej do długości przewozu, temperatury zewnętrznej otoczenia, temperatury próbek oraz wymaganej temperatury chłodniczej (ujemnej bądź oscylującej między 2 a 8 stopni Celsjusza). Najczęściej materiał biologiczny nie musi się stykać z suchym lodem, co zabezpiecza go przed zamrożeniem.

PRZEMYSŁ ROZRYWKOWY

CZARY NA BARZE

Dzięki efektom, jakie wytwarzane są przy użyciu suchego lodu w kontakcie z powietrzem lub gorącą wodą, jest on ulubionym dodatkiem stosowanym przez barmanów. Umożliwia tworzenie najróżniejszych efektów dymowych, które powstają przy sublimacji suchego lodu. Na przykład ulubionym jest trik zimnego, lecz parującego napoju, nalewanego z dzbanka, a wyglądającego jakby był gorący. Na ladzie baru bardzo efektownie wygląda zastaw drinków, z których wydobywają się kłęby pary.

Suchy lód można również wykorzystywać do normalnego schładzania napojów lub przy produkcji sorbetów.

EFEKTY DYMNE

Mgła unosząca się nad sceną lub parkietem tanecznym potrafi wytworzyć odpowiednią, tajemniczą atmosferę podczas każdej imprezy. Jedną z najtańszych wersji, umożliwiających uzyskanie tego efektu, jest zastosowanie suchego lodu. W takim przypadku niezbędna jest jego większa ilość, zwykle jeden lub kilka plastrów bądź bloków o wadze kilku kilogramów. Wystarczy je polać gorącą wodą, aby wytworzyć bogaty efekt dymny na scenie. Coraz częściej efekt ten jest pożądany przez pary młode podczas pierwszego weselnego tańca.

CZYSZCZENIE suchym lodem

W ostatnich latach czyszczenie suchym lodem stało się popularną metodą usuwania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, z najróżniejszych powierzchni. Na zanieczyszczone miejsca należy odpowiednim ciśnieniem skierować strumień granulek o wielkości około 3 mm, które sublimują bezpośrednio przed lub po dotarciu w miejsce zabrudzenia. Na skutek tego warstwa zanieczyszczeń staje się coraz bardziej krucha, aż w wyniku uderzeń twardych granulek, w końcu ulega rozpadowi. Powierzchnia przedmiotu pozostaje zaś nieuszkodzona. Co więcej, dzięki temu, że suchy lód nie przewodzi prądu, można go z powodzeniem stosować do czyszczenia włączonych maszyn. Ten sposób czyszczenia można zastosować również na powierzchniach emaliowanych lub pomnikach o dużej wartości historycznej.

Czyszczenie suchym lodem ma zastosowania w branży automotive, metalurgicznej, spożywczej, w branży wyrobów plastikowych lub gumowych oraz czyszczącej. Jest to metoda tania, bezpieczna dla operatora i odpowiednia do każdego rodzaju powierzchni. Dzięki właściwościom bakteriostatycznym i neutralności suchego lodu, jest idealna do czyszczenia maszyn produkujących żywność, bowiem nie pozostawia po sobie śladów, ani nie jestem metodą chemiczną.

LIKWIDACJA PASOŻYTÓW

Jeżeli macie Państwo w domu nieproszonych gości w postaci insektów, takich jak mole czy pluskwy, nie musicie testować najróżniejszych, w tym chemicznych, metod likwidacji. Zamiast tego wystarczy kupić małą ilość suchego lodu.

W przypadku pluskw wystarczy wykonać małą pułapkę (pudełko) napełnioną suchym lodem i posypaną pudrem dla dzieci, z której intruzi już się nie wydostaną.

Mole można zlikwidować wystawiając je na działanie niskich temperatur. Zaatakowaną odzież, w stosunku do której istnieje podejrzenie, należy zamknąć w małym worku igielitowym z niewielką ilością suchego lodu. Niska temperatura, która powstanie wewnątrz, zabije zarówno dorosłe osobniki jak i złożone jajeczka.

Podobne działanie ma również wsypanie suchego lodu w krecie korytarze.

ŚRODKI GAŚNICZE

W przypadku opisywania suchego lodu, nie można pominąć jego wykorzystania go do gaszenia pożarów. Gaśnice, które często można zauważyć w budynkach, bardzo często są napełnione dwutlenkiem węgla, który przy wypuszczeniu tworzy tzw. śnieg o bardzo niskiej temperaturze, sublimujący w otoczenie. Takie gaśnice są przede wszystkim przeznaczone do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, cieczy palnych lub metali, bowiem dwutlenek węgla w formie suchego lodu nie przewodzi prądu.

Jak widać, suchy lód, może być pomocny w szerokiej gamie zastosowań. Jednakże podobnie, jak przy używaniu substancji chemicznych, również przy suchym lodzie należy przestrzegać przepisów bezpieczeństwa. Jeżeli zachowacie Państwo ostrożność, suchy lód może stać się dla Państwa dobrym pomocnikiem w codziennej pracy oraz źródłem rozrywki.

DOSTAWA W OPAKOWANIACH TERMICZNYCH DOWOLNEJ WIELKOŚCI

Opakowanie termiczne do suchego lodu

Suchy lód możemy dostarczać w pojemnikach o dowolnej wielkości.

 

Fotky: freeimages.com